Rekrutacja

O rekrutacji słów kilka

W skrócie rekrutacja jest to przyciąganie do projektu/organizacji (projektem jest np. Metin2.pl) ludzi, którzy chcą się w niej udzielać, spośród których wybiera się osoby pasujące do danego stanowiska (w przypadku Metin2.pl można się ubiegać o stanowisko Mistrza Gry, Moderatora Forum lub Redaktora Wiki).

Dlaczego chcemy brać udział w różnych przedsięwzięciach?

Człowiek jako istota inteligentna ma potrzebę rozwoju. Dlatego chcemy robić na forum społecznym coś (np. koła zainteresowań, udział w wolontariatach itp), ponadto, co robić musimy. Decyzja, gdzie chcemy działać zależy od różnych czynników. Dla jednych jest to wynagrodzenie za udział w projekcie (np. w przypadku Metin2.pl są to drobne, wirtualne upominki co jakiś czas, dokument potwierdzający wolontariat w dużej międzynarodowej firmie), innych przyciąga już sama filozofia (pomysł) projektu.

Kim chcę zostać - Moderatorem Forum, Mistrzem Gry, a może Redaktorem Wiki?

Decyzja o udziale w projekcie (Metin2.pl) nie może być przypadkowa. Jeżeli już się podejmiesz, to pamiętaj, że są ludzie którzy będą poświęcali swój czas na Twoje szkolenie, żebyś wiedział co dokładnie masz robić, a później, przez cały czas twojej działalności w TEAM ktoś, kto będzie twoim opiekunem, będzie również dla Ciebie wsparciem i przyjacielem. Poznasz nowych ludzi, którzy będą mieli podobne do Twoich zainteresowania – inaczej nie znaleźliby się w danym zespole. Przez wspólne zainteresowania grupa staje się będzie bardziej zżyta. Jeżeli nie możesz się zdecydować, czy chcesz zostać Mistrzem Gry, Moderatorem Forum, czy Redaktorem Wiki, to najprościej jak skorzystasz z poniższego schematu:

Plik:Rekrutacja.jpg

Gdy zastanowisz się, w którym Team (gra/forum/wiki) chcesz działać, musisz sprawdzić czy umiejętności jakie posiadasz będą odpowiadały wymaganiom określonym w opisie stanowiska. Pomoże to uniknąć rozczarowań, ponieważ jeżeli przeanalizujesz stanowisko ze swoimi umiejętnościami i wyjdzie wynik pozytywny, to bez strachu możesz złożyć podanie. Istnieje bowiem 99% szansa, że się dostaniesz, o ile spełniasz wszystkie lub większość przedstawionych w opisie stanowiska warunków. Aby było Ci łatwiej, poniżej prezentuję kryteria, które powinieneś uwzględnić sporządzając listę (1) MOJE CECHY.

UMIEJĘTNOŚCI I OSIĄGNIĘCIA – przykładowo, jeżeli jesteś dobry z ortografii, czy pisania wypracowań - napisz to. Jeżeli brałeś udział w szkolnych konkursach wiedzy, czy sportowych, to również jest miejsce, żeby taką informację zapisać. Jeżeli bierzesz udział w konkursach recytatorskich – również to napisz. Każda umiejętność i osiągnięcie o czymś świadczy – znając ortografię, możesz zostać redaktorem wiki, konkursy recytatorskie = charyzma i swoboda wypowiedzi, czyli nadajesz się np. na moderatora forum czy mistrza gry.
ZAINTERESOWANIA – tutaj piszesz wszystko, czym się interesujesz, ale konkretnie. Jeżeli interesują Cię gry – wypisz jakie. Jeżeli sport – też zapisz sobie jaki.
USPOSOBIENIE – w tym miejscu wpisujesz predyspozycje osobowościowe, czyli czy jesteś osobą otwartą, masz bardzo wielu znajomych, czy raczej osobą zamkniętą – masz grupę kilku stałych kolegów/koleżanek. Tutaj również musisz zapisać jaki masz temperament – jesteś osobą spokojną, czy wybuchową. Jest to ważne, gdyż będąc w TEAM bardzo często musisz panować nad swoimi emocjami, a pytanie – czy potrafisz.

(2) OPIS STANOWISKA, to nic innego jak informacja czym masz się zajmować na danym stanowisku w Team. Jest to ważne, gdyż każdy zespół (gry/forum/wiki) ma inne czynności do wykonania. W przypadku Metin2.pl opis stanowiska jest w punkcie „CZEGO OCZEKUJEMY”. Linki rekrutacji do konkretnych zespołów poniżej:
Rekrutacja MOD.gifRekrutacja MG.gifRekrutacja WIKI.gif

Najlepiej to wszystko zapisać na kartce, ponieważ wyraźnie wtedy widzisz i możesz dokładnie porównać (1) swoje cechy z (2) wymaganiami stanowiska,czyli dokonać (3) ANALIZY STANOWISKA. Jeżeli brakuje w cech w którymś podpunkcie zastanów się, co możesz zrobić, aby poprawić swoje osiągnięcia (np. na stanowisko moderatora czy mistrza gry wymagana jest znajomość regulaminu forum. Nie spełniasz tego warunku, ale wystarczy, że ten regulamin przeczytasz i już możesz wpisać w punkt „UMIEJĘTNOŚCI I OSIĄGNIĘCIA” - znajomość regulaminu Metin2.pl. Jeżeli nie masz pewności czy coś wiesz – nie przejmuj się, przeczytałeś regulamin, a reszta jest kwestią wprawy i ćwiczeń. Pamiętaj – człowiek uczy się głównie przez doświadczenie.

Gdy już dobrałeś sobie stanowisko do swojej osobowości, to nie zostaje nic innego jak napisać podanie. Zaczyna się właściwa rekrutacja. I tu wbrew plotkom droga jest prosta. Teraz będzie łatwiej, ponieważ zrobiłeś/aś (3) ANALIZĘ STANOWISKA, czyli to, co opisałam wyżej. Dla ułatwienia, każdy formularz (linki wyżej) zawiera pytania, na które wystarczy odpowiedzieć. Nic prostszego. Nie zmyślaj, tylko posłuż się analizą. Jeżeli rekrutacja jest otwarta, to wysyłasz i czekasz na odpowiedź, którą otrzymasz na adres e-mail. Jeżeli zamknięta, to możesz poczekać do otwarcia rekrutacji, lub iść do innego zespołu i próbować po pewnym czasie awansu poziomego, czyli przesunięcia między stanowiskami (np. z Redaktora Wiki na Moderatora Forum). Ale tutaj też się trzeba postarać o przeniesienie. Przyjęto moje podanie. Co dalej? Teraz musisz się udać na odpowiedni kanał IRC w celu odbycia rozmowy. Wszystkie informacje podane będą w mailu. Rozmowa składa się z kilku ogólnych etapów: WYWIAD WSTĘPNY – czyli ogólnie oceniane są dokładnie te same cechy, co w wypisałeś w punkcie MOJA OSOBOWOŚĆ (inaczej nazywa się to analiza profilu kandydata). SPRAWDZENIE WIARYGODNOŚCI – czyli ile z podania jest prawdą – dlatego nie warto tam pisać czegoś, co nie jest z nią zgodne. TEST – kilka krótkich, prostych pytań dotyczących stanowiska – jeżeli jest to gra to z regulaminu gry, jeżeli forum to wiadomo, że z regulaminu forum itd. WYWIAD SZCZEGÓŁOWY – pamiętaj, że cały czas jest to rozmowa. Ocena powstaje na podstawie odpowiedzi, które prezentują w tej sytuacji Twoje zachowania. Ostatnia i najprzyjemniejsza część – OFERTA STANOWISKA. Oznacza to tyle, że przeprowadzający rekrutację informuje Cię o jej wynikach. Do Ciebie należy decyzja, czy przyjmiesz ofertę, czy nie.

Gdy już jestem w TEAM. Nie czarujmy się – nie zawsze będzie pięknie, ładnie i kolorowo. Nie wystarczy w zespole być. Trzeba się udzielać. W końcu to był powód,dla którego do team wstąpiłeś/łaś. Żeby rozwijać siebie i swoje umiejętności, żeby poznać nowych ludzi, żeby się dobrze bawić i mieć cel. Za swoją pracę będziesz też oceniany.

Dlaczego mam być oceniany? Ocena jest niczym innym, jak informacją zwrotną o tym, co mamy poprawić. W polskiej mentalności jest niestety odbierana jako zło konieczne. Natomiast złem nie jest. Ocena, o ile jest dobrze wykonana i prawdziwa, jest bardzo dobrym narzędziem samodoskonalenia, bo pokazuje co mamy poprawić, żeby było lepiej. A przecież przyszliśmy do projektu po to, żeby się doskonalić i rozwijać swoje możliwości. Ale trzeba uważać na pewną pułapkę. Ocena jest świetnym narzędziem samodoskonalenia, o ile osoba która dokonuje oceny zna podstawy i techniki oceniania. Wtedy dokona ona ze swojej perspektywy oceny prawdziwej, szczerej, która przyniesie wymierne korzyści zarówno nam jako osobie, która chce się doskonalić, jak i zespołowi, w którym się udzielamy. Pamiętaj też, że „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”, dlatego wszystkie nieprzewidziane sytuacje należy wcześniej wyjaśniać ze swoim opiekunem w celu uniknięcia nieporozumień.

Czy mam możliwość awansowania w projekcie Metin2.pl? Oczywiście, że tak. Niemniej jest to droga do awansu jest wyboista i trzeba mieć tego świadomość. Na ładne oczy nikt nie awansuje. Są jednak lepsze, konkretne metody wybierania spośród całego zespołu ludzi, którym się awans naprawdę należy. Jedna z nich to dobór przez uzgodnienia. Grupa osób na wyższych stanowiskach zbiera się i rozmawia, analizując dotychczas wystawione oceny wszystkich osób. Inna metoda, to dobór poprzez stopniowy awans. Najpierw zajmujesz się jednym, później dostajesz dodatkowe zadania, coraz więcej i więcej i w końcu dochodzisz do punktu, w którym dostajesz awans.

Na koniec zachęcam do rozwijania swoich umiejętności w zespole Metin2.pl. Jest to niebanalne, fantastyczne doświadczenie, przez które polecam przejść. Plus jest taki, że zawsze można się wycofać i nic się nie traci. Można natomiast wiele zyskać. Poniżej linki prowadzące do rekrutacji. Teraz wystarczy tylko spisać swój profil kandydata (moje cechy) w sposób opisany wyżej i przypasować go do odpowiednich stanowisk (Mistrza Gry, Moderatora Forum lub Redaktora Wiki).